İLETİŞİM ve ETKİLİ KONUŞMA

iletşim ve etkili konuşma

İletişim ve etkili konuşma eğitimleri Şahine HATİPOĞLU tarafından yürütülmektedir.

DİKSİYON

Diksiyon her ne kadar anlaşılır ve etkili konuşma olarak biliniyorsa da, kişiye sosyal ilişkilerin dışında, birey olarak yararlı olabilmesi için, başlangıçta dikkat çekmeyen, görülür olmayan bir temele dayanmak zorundadır. Bu temel üç öğeden oluşur. Bedenin hazır olması, nefesin sağlıklı olması, nefesi sese dönüştürmede fiziksel ve duygusal engellerin olmaması. Bu üç aşamayı çözdükten sonra ancak anlaşılır ve etkili konuşabiliriz. Elbette bunda, “ne demek istediğimizi net olarak bilmek” ve dil becerisini besleyen “bilgi ve zeka” da rol oynar.

Pek çok nefes tekniği vardır. Hepsinin ana amacı bedensel ve ruhsal sağlık olsa da, ağırlıklı olarak belli öğeleri öne çıkaran tekniklerdir. Diksiyon nefesi burundan alınıp, ağızdan verilir, çünkü nefesin sese ve söze dönüşmesi gerekmektedir. Ana amaç sözlü ifadedir.

Bu durumda önce bedenimizi sağlıklı nefes alıp verebilecek rahatlığa ve esnekliğe getirmek zorundayız. Şehir hayatı, sosyal baskılar ve moda, özellikle kadınların toplum içinde sağlıksız nefes almalarına ve bunun yerleşmesine neden olmaktadır. On iki yaşından beri göbeği çıkmasın diye göğüs nefesi alan birinin, birdenbire diyafram nefesi alması mümkün değildir. (Uykudayken -huzurlu bir uykuysa-hepimiz diyafram nefesi alırız. Ama işin içine bilinç girince, kişi tekrar otomatik olarak günlük yaşamın kurallarına geri döner. )Beden neyi öğrenmişse onu tekrarlar. O nedenle kişinin yeniden bedenine rahatlamayı-gevşemeyi öğretmesi, çalıştırmadığı kaslarını çalıştırıp, onları hatırlatması gerekir.

Detaylı bilgi için:

[email protected]

Tel: 0532 496 84 43